بلکا یا پتینه ها

 بلکا یا پتینه ها

بلکا چیست ؟

بلکا یا پتینه نوعی پوشش سلولزی با الیاف طبیعی پنبه سلولز میباشد، که توسط دستگاه های مخصوص به ابعاد بسیار کوچک خرد شده و با سنگ های تزیینی مخلوط می شود.
بلکا توانسته جایگزین مطمین و مناسب برای رنگ و کاغذ دیواری ها شده و بدلیل بهداشتی و طبیعی بودن بلکا قابل استفاده در درمانگاه و بیمارستان ها می باشد.

چرا استفاده از بلکا ؟

طبق آمار جهانی، یکی از دلایل ابتلا به سرطان در معرض قرار گرفتن رنگ می باشد که دارای اکسید سرب هستند این موضوع باعث شد، بسیاری از کارخانجات رنگ سازی متحمل ضرر و چه بسا منجرب به ورشکستگی شوند.
حال با پیدایش بلکا دیگر مشکلاتی از این قبیل را کمتر شاهد خواهیم بود.

ویزگی های کلی بلکا

⦁ عایق بودن در برابر حرارت، برودت و صدا
⦁ بدون بو و مواد مضر
⦁ مقاوم در برابر آتش و ضربه
⦁ قابل شست و شو
⦁ خاصیت آنتی استاتیک : به دلیل ساختار فیبری ⦁ گرد و غبار و ملکولهای سوخته در هوا را جذب نمی‌کند.
⦁ پوشش ترک و خرابی ها
⦁ قابلیت ترمیم
⦁ کاهش بازتاب نور

عایق بودن پتینه در برابر حرارت، برودت و صدا

خاصيت عايق بودن الياف سالهاست كه پذيرفته شده است و بيشتر خاصيت عايق بودن مجموع الياف (از نظر حرارت) به اين علت است كه همواره هوا در داخل فضاهاي موجود در داخل آن ساكن مي گردد.
ديوار پوشيده از بلكا از اتلاف حرارتي ساختمان در فصل زمستان مي كاهد. همه ساختمانها از طريق ديوارها و جداره ها مقداري گرما را ازدست مي دهند كه بلكا كاملا اين فضاها را پر مي كن. همچنين بلكا با جلوگيري از برخورد مستقيم تابش خورشيد سرمايش تابستاني را تامين ميكند.
هواي گرم بين ديوار بيروني و هواي ساكن بين الياف بالا رفته و از ميان سوراخ ها ي رو كاري به بيرون جريان مي يابد.
در نتيجه از ميزان بار سرمايشي ساختمان كاسته می شود و هواي تهويه شده مستقيما از طريق دريچه هاي فرعي به داخل ساختمان وارد مي شود.
به دلیل ضخامت پوششی mm4-2 باعث کاهش 41 درصدی رفلکس صدا میشود، در نتیجه شاهد کاهش محسوس آلودگی صوتی می شویم.

انواع بلکا

⦁ بلکا ابریشمی
⦁ بلکا سلولزی

تفاوت بلکا سلولزی و بلکا ابریشمی

تفاوت بلکا سلولزی که با نام های بلکا معمولی و بلکا رومالین نیز شناخته می شود با بلکا ابریشمی در ساختار خمیر آن می باشد، در واقع در بلکا ابریشمی از نخ های ابریشم و چسب زرین و ترکیب آن ها با آب ساخته می شود در حالی که در ساخت بلکا سلولزی از ترکیب سلولز، چسب زرین و آب استفاده می شود.

دسته بندی کلی رنگ ها بلکا

⦁ رنگ های گرم بلکا

این رنگ ها باعت افزایش انعکاس نور می شود به طوری که اگر اتاقی تاریک دارید با استفاده از این رنگ ها روشنایی بیشتری به اتاق ببخشید، همچنین این رنگ ها باعث ایجادی محیطی شاد و پر انرژِی می شوند.
رنگ های گرم مانند : قرمز، نارنجی، زرد و ...

⦁ رنگ های خنثی بلکا

در اصل این گروه از رنگ ها تاثیر خاصی بر محیط ندارند، و بیشتر خود را با محیط و رنگ های اطرافشان سازگار می کنند، رنگ های خنثی به زیبایی کنار رنگ های سرد و گرم جلوه می کنند.
رنگ های خنثی مانند : مشکی، سفید، طوسی و ...

⦁ رنگ های سرد بلکا

رنگ های سرد دقیقا برعکس رنگ های گرم هستند، انعکاس نور خوبی ندارد و بیشتر نور را جذب خود می کند، یکیی از ویژگی های مثبت این گروه رنگی این است که از هم دور می شود و محیط را بزرگتر از مقیاس واقعی خود نشان می دهد.
رنگ های سرد مانند : بنفش، سبز، آبی و ...

ترمیم بلکا

لکه مورد نظر را با آب پاش خیس نموده و به صورت ۵ دقیقه استراحت دادن به آن، آنجا را کنده و با نمونه بلکا خمیری تهیه می کنیم، که نه رقیق و نه غلیظ باشد وآن را با کارت تلفن یا قاشق یا ماله مخصوص بلکا ترمیم می کنیم اطراف لکه مورد نظر را تا ۵ سانتی متر تر می کنیم تا لکه ای که انداختیم برجسته نشود.

اجرا بلکا بر روی سطوح مختلف

اجرای بلکا بر روی سطوح آهنی : همانطور که می دانید آهن بسیار سریع زنگ میزد و اجرای بلکا بر روی آهن مستلزم آن است که سطح آهن با رنگ روغنی پوشش داده شود.

اجرای بلکا بر روی سطوح شیشه و آلومینیوم : برای اجرا بلکا بر روی این سطح برای محکم کاری بهتر است از خمیر های غلیظ تر استفاده کرد، البته قابل ذکر است که سطح نباید چرب باشد.

اجرای بلکا بر روی سطوح کنیتکس آبی و رولکس : از آنجایی که این سطوح چسبندگی خوبی به لایه زیرین خود ندارد بهتر است قبل از اجرای بلکا حتماً سطح این پوشش‌ها به تترونیوم رزین کاملاً آغشته شود، با در صورت امکان تمام سطوح سست از دیوار کنده شوند.

اجرای بلکا بر روی سطوح کنیتکس روغنی و رنگ روغنی : اجرا بلکا بر روی این سطوح اگر دارای پوسیدگی نباشد بسیار راحت می باشد.

اجرای بلکا بر روی سطوح سیمان زبر : در اجرای بلکا بر روی این سطوح به دلیل مسطح نبودن آن از متراژ بیشتری باید استفاده کرد.

اجرا بلکا بر روی سطوح گچ نرمه، گچ سفید و سیمان نرم : این سطوح هم بهترین هستند برای اجرای بلکا و اینکار به آسانی انجام می شود.

اجرای بلکا بر روی سطوح گچی و خاکی : تنها مشکل این سطوح خالی بودن دور دربها و پنجره‌ها و همچنین شمشه‌گیری نشدن نبش و کنج‌ها می‌باشد، که برای اجرای پوشش بلکا و رسیدن به بالاترین کیفیت و زیبایی لازم است این نواقص جبران شوند.

آخرین مقالات
هر آنچه که باید درباره بلکا ابریشیمی بدانید

هر آنچه که باید درباره بلکا ابریشیمی بدانید

تفاوت بلکا سلولزی و بلکا ابریشمی تفاوت بلکا سلولزی که با نام های بلکا معمولی و بلکا رومالین نیز شناخته می شود با بلکا ابریشمی در ساختار خمیر آن می باشد، در واقع در بلکا ابریشمی از نخ های ابریشم و چسب زرین و ترکیب آن ها با آب ساخته می شود در حالی که در ساخت بلکا سلولزی از ترکیب سلولز، چسب زرین و آب استفاده می شود. 1397/10/24 | 04:51
ویژگی های بلکا

ویژگی های بلکا

بررسی ویژگی های بلکا یا پتینه. عایق بودن در برابر حرارت، برودت و صدا، بدون بو و مواد مضر، مقاوم در برابر آتش و ضربه، قابل شست و شو و ... 1397/10/24 | 04:24

ارسال نظر

طراحی سایت و سئو توسط دود طراحی سایت دود